
Tillbakablick: Sipadan
Vi är i ett månadslångt retreat i Nepal. Tillbaka 12/12. Detta är ett automatpublicerat inlägg vi skrev innan vi gick in. Så ni inte glömmer bort oss.
Vi får oftast två reaktioner av dykare om vi nämner Sipadan. Antingen ”Sipadan är verkligen grymt” eller ”Sipadan verkar verkligen grymt”. Numera reagerar vi som de förstnämnda.
Någon timmes båtfärd från den sydostliga kusten av malaysiska borneo ligger denna sägenomspunna dykplats. En vulkanö med ett rev strax utanför och därefter en femhundra meter djup vägg ner till nästa botten. Skyddat från fiskare sedan många år är det ett paradis för dykare.
Här dök vi en dag i oktober. Tre dyk på Sipadan hade vi skrivit upp oss på. Det behövs speciella tillstånd för att dyka där och då max 120 dykare per dag får åka dit gäller det att boka i tid. Vilket vi gjorde. Vilket vi är tacksamma för!
För det var fantastiska dyk. Även om det var lite molnigt sprakade färgerna från korallerna. Överallt var fiskar. Vår dykguide rekommenderade oss att fokusera på de stora djuren istället för småfisken. Vilket vi gjorde.
Mäktiga whitetip reefsharks seglade förbi under oss. Jättesköldpaddor flög stilla genom vattnet. Barracudor hängde lite lojt under en klippformation. Allt ackopanjerat av mängder av färger och former av tropiska fiskar.
Det var underbart. Det låter lite torfigt i jämförelse med upplevelsen men det är nog det närmaste vi kommer.
Sipadan är grymt!